Zapraszamy do zapoznania się z opisem instytucji działających w Domu Misyjnym. Zachęcamy do odwiedzania ich stron internetowych.

Prokura Misyjna

Wspólnie głosimy Ewangelię na krańcach świata. Wspólnie doklejajmy kolejne kartki do współczesnych Dziejów Apostolskich. To się dzieje na naszych oczach. Głosimy Chrystusa, przywracając godność osoby ludzkiej i godność Dziecka Bożego na pięciu kontynentach. Reprezentujemy Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – zgromadzenie misyjne, którego przedstawiciele posługują w 68 krajach świata. Jako Prokura Misyjna działamy od prawie 60 lat, wspomagając modlitwą i ofiarą polskich oblatów i realizowane przez nich dzieła.

Poszerzamy naszą działalność i wspieramy również misjonarzy i misjonarki z innych zgromadzeń zakonnych oraz księży diecezjalnych pracujących na misjach ad gentes. Nasze misyjne zaangażowanie na tę chwilę wspiera już ponad 40 tys. Przyjaciół Misji. Modlą się z nami i za nas. Składają każdego miesiąca ofiary na misje i organizują zbiórki w czasie kataklizmów i wojen w krajach misyjnych. Jeśli już jesteś naszym Sympatykiem lub Przyjacielem Misji – to dziękujemy Ci za wszelkie dobro. Zachęcamy, byś do naszej Poszerzonej Rodziny Oblackiej zaprosił swoich krewnych i znajomych! Jeśli jeszcze nie jesteś Przyjacielem Misji – to nie zwlekaj – przyłącz się do tego dzieła.

http://www.prokuramisyjna.pl/

Lumen Caritatis

Światło Miłości. Chcemy nieść je do wielu ludzkich serc, do tych wszystkich rejonów świata, w których piętrzy się fala obojętności, materializmu, konsumpcjonizmu, egoizmu i nienawiści. Wiemy, że nie uszczęśliwimy całego świata, ale możemy uszczęśliwić konkretnego człowieka. Pragniemy organizować różne formy pomocy dla ludzi, którzy są powierzeni trosce Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Mamy świadomość, że w wielu rejonach świata, szczególnie w Afryce i Azji, sytuacja ludzi jest dramatyczna. Cierpią z głodu, nie mają dostępu do czystej wody, kanalizacji, sanitariatów, brakuje im dachu nad głową. Wiele dzieci to ofiary ulicy i sieroty. Szerzy się fala analfabetyzmu. Poza tym ogromne spustoszenie niosą choroby, brak możliwości leczenia oraz brak dostępności do leków. Ludzie, zwłaszcza w Afryce, stają się ofiarami bratobójczych wojen domowych i walk plemiennych. Nawet dzieciom każe się sięgać po broń. Piętrzą się też problemy związane z warunkami naturalnymi i klęskami żywiołowymi czy kataklizmami.

Dzięki naszym działaniom i możliwości odliczenia 1% podatku dochodowego na cele misyjne sytuacja potrzebujących w krajach globalnego Południa może się poprawić.

https://dajnadzieje.pl/

Czasopismo Misyjne Drogi

„Misyjne Drogi” to czasopismo o tematyce misyjnej, które Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej wydają nieprzerwanie od 1983r. Wydano już ponad 215 numerów. Obecnie nakład pisma to około 20 tys. egzemplarzy. Na łamach tego dwumiesięcznika informuje się o pracy i sytuacji misjonarzy na całym świecie. Publikowane są ciekawe wywiady i barwne fotoreportaże. Pokazuje ono, jak różnorodne i bogate są misje prowadzone przez Kościół katolicki.

Każdy numer „Misyjnych Dróg” to przewodnik po konkretnym temacie. Misje bowiem można „ugryźć” od bardzo wielu stron. Podejmowane są tam zarówno tematy ważne zawsze (np. rola kobiet na misjach czy kwestia ochrony środowiska), jak i tematyka bieżąca (pandemia koronawirusa, czy wojna w Ukrainie). Prezentowane są również listy od misjonarzy z całego świata. W każdym wydaniu „Misyjnych Dróg” można też znaleźć dodatek dla dzieci – „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki”.

https://sklep.misyjne.pl/prenumerata

Portal misyjne.pl

Strona internetowa stworzona przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w 2016r., zarówno w celach społecznych, jak i informacyjnych. Za jego pośrednictwem przybliżane są kwestie wiary i religii. Służy on także jednoczeniu ludzi w duchu Ewangelii. Portal chrześcijański misyjne.pl to miejsce dialogu. Można tam poznać ludzi otwartych na innych, bowiem portal chrześcijański misyjne.pl powstał po to, aby docierać do osób wierzących, ale także tych, którzy dopiero poszukują swojej drogi do Boga. Ten portal ma za zadanie w tym pomagać. Jego celem jest także to, aby w duchu misji informować o bieżących wydarzeniach w kraju i na świecie, dlatego dokumentowane są między innymi podróże misyjne.

Portal misyjne.pl stwarza również wiele możliwości, żeby wspierać misje i posługę misjonarzy. Jedną z nich jest sklep misyjny. Można w nim zaopatrzyć się w dobrą literaturę o misjach, biografie misjonarzy, a także w czasopisma oblackie. Dysponuje on również dewocjonaliami – na przykład krzyżami z Afryki, koszulkami oraz najrozmaitszymi gadżetami misyjnymi i biżuterią z misji. Dużą wagę przywiązuje się do produktów fair trade, czyli rzeczy, które powstają bez wyzysku pracowników. Sklep dysponuje również autorską marką kaw i herbat. Ziarna i liście sprowadzane są z krajów i plantacji misyjnych z Afryki, Ameryki, Azji oraz Australii i Oceanii. Kawę wypala się w ręcznie obsługiwanych maszynach bębnowych w małych ilościach. Dzięki temu kawa jest świeża i może radować wspaniałym aromatem.

Piękne opakowanie, kolorowe etykiety, które informują, z jakiego kontynentu pochodzi dany produkt, sprawiają, że to też świetny pomysł na prezent! Ponadto sklep oferuje także takie produkty, jak: przepyszne dżemy, konfitury i syropy oraz mydła zapachowe, w tym mydła oliwne z Aleppo. W ofercie są też świeczki, których zapachy nawiązują do poszczególnych kontynentów. Kupując oferowane przez sklep wysokiej jakości produkty, wspiera się jednocześnie misje i misjonarzy. Sklep prowadzi działalność wysyłkową.

https://misyjne.pl/
https://sklep.misyjne.pl/sklep/

Fundacja Redemptoris Missio

Powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Założycielami Fundacji byli: prof. Zbigniew Pawłowski, ówczesny kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych UMP, ks. dr Ambroży Andrzejak – misjolog oraz dr Norbert Rehlis. Matką Fundacji Redemptoris Missio jest dr Wanda Błeńska, lekarka i misjonarka. Od 1997 roku Fundacja zrzeszona jest w Medicus Mundi International – międzynarodowej sieci organizacji humanitarnych współpracujących ze sobą w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie, która jest wspierana przez Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Nazwa Fundacji została zaczerpnięta z Encykliki “Redemptoris Missio” Ojca Świętego Jana Pawła II „O Stałej Aktualności Posłania Misyjnego”. Misją Fundacji jest pomagać chorym i potrzebującym poprzez: specjalistyczną pomoc medyczną, wysyłkę sprzętu medycznego i środków opatrunkowych, budowę infrastruktury medycznej oraz edukację. Swoją działalnością Fundacja objęła przez lata istnienia kilkadziesiąt misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych w 50 krajach świata, m.in.: Tanzanii, Kamerunie, Zambii, Etiopii, Ugandzie, Kenii, Czadzie, Indiach, Gwatemali, Boliwii, na Madagaskarze, Jamajce, Papua Nowa Gwinea, Białorusi, Kazachstanie.

https://redemptorismissio.org/

Instytut Mazenodianum

To instytut naukowy powołany do refleksji misjologicznej, kulturoznawczej, antropologicznej i religioznawczej nad działalnością misyjną Kościoła. Instytut prowadzi sympozja i badania naukowe. Organizuje także szkolenia dla wolontariuszy udających się na misje i dla personelu pastoralnego, medycznego i socjalnego na misjach. Współpracuje z jedyną w kraju katedrą misjologii działającą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Instytutem kieruje misjolog o. prof. Jarosław Różański OMI.

http://mazenodianum.pl/